Square dance jsou tzv. čtverylky tancované podla pokynů callera, ktorý v angličtine prozpěvuje jednotlivé taneční figury v dane skladbě a když je znáte, můžete je tancovat kdekoli, s kýmkoli na svetě a budete si v tanci rozumět.
Square Dance (dále jen SD) otrocky přeloženo jsou čtvercové tance, čtverylky. Existují jako americké lidové tance již více než dvě století. Mnohé z dřívějších tanců - contras, čtverylkové a kolové tance - se udržují naživu ve svých tradičních formách jen díky skupinkám nadšenců. Tyto tance - nazýváme je "Old Time" - byly více méně omezeny jen na určitou oblast. Jejich spjatost s místem vzniku či rozšíření dokumentují i jejich názvy. Mezi nejznámější a u nás rozšířené patří zejména tzv. "Zuzana" (zlatokopecká hymna), Virginia Reel, Maine Mixer, Texas Star, Oklahoma Polka a další.
Současné SD se vyvinuly z tradičních tanců, ale na rozdíl od nich mají standardní příkazy a jednotné provedení. Tanečníci ovládají určité množství figur a z nich se pak tvoří tanec jaksi bez přípravy - na míru. Tanec řídí tzv. Caller, který vyvolává názvy figur za doprovodu živé či reprodukované hudby. Velmi často jsou názvy figur přímo součástí písně, kterou Caller zpívá.
Současně SD se tedy tančí stejně po celém světě. Stačí se jednou někde naučit figury a můžete tančit SD kdekoliv a s kýmkoliv.
Square dancing je celosvětová taneční zábava, která se vyvinula z amerických country tanců (základní formaci tvoří čtyři páry postavené na stranách čtverce, odtud název square). Od nich se liší zejména osobou tzv. callera, osamělého šoumena na pódiu s mikrofonem v ruce, který tanečníkům napovídá figury přímo během tance. Tanečníci tak nikdy nevědí dopředu, co budou tancovat. Záleží na callerově fantazii, aby z jednoduchých třiceti až sedmdesáti figur, které za doprovodu instrumentální hudby "calleruje" anglicky do mikrofonu, sestavil pro tančící zajímavou choreografii.
Kouzlo square dancingu je v tom, že se tyto figury provádí po celém světě stejně, lze tančit kdekoliv, aniž by jste museli znát tamní jazyk. Společně si tak mohou zatančit a pobavit se příslušníci různých, jazykově často vzdálených zemí, jako například Němci, Dánové, Belgičané, Angličané, Švédi, Mexičané, Japonci a samozřejmě Američané. Tam všude se totiž square dancing tancuje.
Hlavním mottem, který kromě společného tancování tyto lidi spojuje, je přátelství a zábava (friendship and fun). Jakákoliv diskriminace je nepřípustná. Jednotliví tanečníci se sdružují do klubů. Kluby mají obvykle jednou týdně taneční večer, který může navštívit zdarma jakýkoliv square danceový tanečník, a většina z nich pořádá alespoň jednou do roka vlastní taneční akci, tzv. Special dance. Smyslem setkání je pak potkat členy jiných klubů, utužovat vzájemné kontakty a bavit se. Korektní oblečení tanečníků se u dívek skládá z kolové sukně sahající ke kolenům, pod kterou je široká, ale vzdušná spodnička (tzv. petticoats). Muži tančí v klasických tanečních kalhotách a košili s dlouhým rukávem. Vysoké jezdecké boty a kovbojské klobouky se ve square dance nenosí, je v nich teplo, a pro delší tancování jsou nepraktické.
U nás se square dancing poprvé tančil v roce 1988. Do tehdejšího Československa přinesl tento nový taneční směr Jiří Vašák, vedoucí známé taneční skupiny Caramela, a společně s Jasanem Bonušem se zasloužili o jeho rozšíření mezi tancechtivý lid. Dnes máme v Čechách a na Slovensku asi tisíc squarových tanečníků ve více než čtyřiceti aktivních klubech. Věk českých a slovenských tanečníků je velmi různorodý, a tak v jedné čtverylce můžeme potkat dědečka, otce i syna.
Díváme-li se na square dance zvenčí, jeví se jako zmatené hemžení. Abyste ocenili tuto zábavu, musíte alespoň zkusit zatančit si s námi. Přijďte se podívat sami, s partnerem, nebo s přáteli, vždy budete srdečně vítáni. Nezáleží na věku, ani na tanečních zkušenostech, důležité je jen odhodlání bavit se! Po ukončení našeho kursu máte šanci být schopen tancovat na mnoha tanečních akcích nejen v Čechách, ale i v zahraničí.
Figury jsou rozděleny do několika souborů podle stupně obtížnosti. Nejjednodušší figury obsahuje "Basic" (základ). Je jich 49 a jsou skutečným základem celých SD. Vyšší stupeň jsou figury "Mainstream" programu, těch je cca 18. Další stupeň je "Plus" a pak jsou snad ještě jeden či dva stupně. Figury se neustále vyvíjejí. Nové vznikají a dlouho se ověřují a některé málo nebo vůbec nepoužívané mohou i zaniknout. Je to složitý a dlouhodobý proces, konečný verdikt má Callerlab - Mezinárodní asociace callerů SD - a ten pak uveřejňuje v časopisech apod. přijetí některé figury nebo její zrušení.